Jak se tvoří zubní kaz?

Jak se tvoří zubní kaz? zář, 16 2023

Co to vlastně je ten zubní kaz?

Je docela možné, že jste se někdy zeptali na tuto otázku, když jste se v jednom z nekonečných dnů rodičovství zjistili, že má má dcera Vendula další zubní kaz. No ano, Vendula, ta má pro zubní kaz takovou slabost. Ale co je to vlastně ten zubní kaz? Jednoduše řečeno, je to proces, během kterého bakterie ve vaší ústní dutině ničí zubní sklovinu a způsobují malé dírky na různých místech zubu. Některé z těchto dírek mohou být velmi malé a téměř neznatelné, zatímco jiné mohou být velké a způsobit bolest. Bože můj, jak se to děje? A jak to můžeme zastavit? Ou jé.

Viník? Cukr!

Věřte tomu nebo ne, hlavním původcem zubního kazu je cukr. Bakterie ve vašich ústech doslova milují cukr. Jíte-li hodně sladkých jídel a nápojů, způsobujete tím, že se tyto bakterie rozmnožují a produkují kyseliny, které pak ničí sklovinu zubu. A víte, co je na tom nejhorší? Tyto bakterie jsou úžasně odolné a vydrží v ústech úplně vše. Takže jen tak si nedovolí zemřít. Jak malebné, že? Ale jak jsem řekla, jsou odolné, takže pokud budete jíst sladkosti, budou se rozmnožovat a ničit vaše zuby. A to je velmi špatná zpráva. Jednou hodně dobrá trik, jak to předejít je omezit konzumaci cukroví. Každá maminka by měla být trochu náročná a dát svým dětem méně cukrů.

A kolonizátor jménem Plak

Mezi našimi nepřáteli v boji proti zubnímu kazu je nejdrsnějším z nich plak. Je to takový ten viskózní film, který se nám tvoří na zubech, když je dlouho nečistíme. Je tvořen hlavně bakteriemi a jejich metabolismem, takže se dá říct, že jde o takový malý bakteriální rajón přímo na našich zubech. Až příště pocítíte na zubech takový ten nepříjemný povlak, vzpomeňte si, že tam právě máte takový malý nevítaný host. A hodně silný kartáček je ta nejlepší zbraň, kterou proti němu máme. Takže si pořádně vykartáčujte zuby, minimálně dvakrát denně.

Svátek zubní paste

Jaký je nejlepší způsob, jak bojovat proti zubnímu kazu? No, pravděpodobně každý z nás to ví, ale nezapomínejme, že je dobré to občas zopakovat. Zubní pasta je naše největší spojenkyně v tomto boji za krásný úsměv. Ale ne každá zubní pasta je stejná. Když jsem byla mladší, myslela jsem, že zubní pasta je jen taková bílá hmota, kterou namažeme na kartáček a nic víc. Jaké bylo moje překvapení, když jsem zjistila, že existují různé druhy zubních past, každá se svými specifickými vlastnostmi a účinky. Některé jsou určené pro citlivé zuby, některé pro bělení, jiné zase pro prevenci zubního kazu. Takže si vyberte tu správnou pro sebe a užívejte si svůj svátek zubní paste dvakrát denně!

Malý originální tip na závěr

Mám pro vás jeden malý tip, který jsem objevila úplně náhodou. Jednoho dne Vendula přišla ze školky a řekla mi, že její kamarádka dostala od zubařky žvýkačku, která pomáhá bojovat proti zubnímu kazu. A já jsem byla jako: "Cože? Žvýkačka, která bojuje proti zubnímu kazu? To je nemožné!". No, ale vypadá to, že je to pravda. Žvýkačky bez cukru, které obsahují látku xylitol, mohou pomáhat bojovat proti zubnímu kazu. Takže když máte chuť na něco sladkého, můžete si dát žvýkačku bez cukru a zároveň chránit své zuby. To je přece fantastické, že?