Co jsou zuby na Delfina?

Co jsou zuby na Delfina? zář, 12 2023

Odhalení tajemství: Jak fungují zuby delfínů?

Myslím, že většina z nás hledí na delfíny s úžasem a obdivem. Jsou to nádherné a inteligentní tvory, které dokážou předvést neuvěřitelné kousky ve vodě. Ale někdy si můžeme všimnout něčeho, co vypadá lehce neobvykle – jejich zubů. Delfíni mají opravdu zuby? Jak je možné, že jsou tak malé, ale přesto tak silné? Tyto otázky mě nenechaly chladnou a rozhodla jsem se to prozkoumat.

Delfíní chrup: Jak to vypadá?

Když jsem poprvé uviděla delfína se svého života, byla jsem překvapena tím, kolik zubů měl. Delfín má obvykle okolo 100 zoubků, ale někteří jedinci mohou mít jich až 160! Co je na tom ale ještě zajímavější, je to, že všechny tyto zuby jsou stejného tvaru a velikosti. Každý zub je o něco větší než centimetr a je špičatý, aby mohl lépe chytit a držet kořist. No, nezní to fascinující?

Delfíni a jejich zuby jako nástroj

Je zajímavé, že delfíni používají své zuby spíše jako nástroj než jako prostředek k rozdrcení jídla. Ve skutečnosti velkou část jídla polknou celou. Znáte ten pocit, když se vám něco zachytí v zubech a nemůžete to dostat ven? No, delfíni to mají přesně naopak. Musí se postarat, aby jejich jídlo zůstalo mezi zuby, dokud se nerozhodnou, že je čas to spolknout. To je důvod, proč jsou jejich zuby tak silné a proč jsou tak důležité pro jejich přežití.

Vývoj zubů u delfínovitých

Delfíni, stejně jako všichni savci, začínají svůj život bez zubů. Ale jak rostou, zuby se jim začnou objevovat, obvykle ve věku okolo šesti až osmi měsíců. A jakmile je jednou získají, mají je na celý život. Protože se jim zuby neobnovují, je to pro ně velmi důležité, aby se o ně dobře starali. Proto je pro ně tak důležité, aby měli silné a zdravé zuby, které jim pomáhají při lovu.

Mimochodem, delfíni nemají zubní kaz

Jednou ze zajímavých věcí, které jsem zjistila při svém výzkumu, bylo to, že delfíni nemají zubní kaz. Vypadá to tak, že jim příroda poskytla silné a zdravé zuby, které jsou odolné vůči kazu. To se mi zdá naprosto úžasné! Už ani nemluvím o tom, že by si asi těžko mohli čistit zuby, tak jak to děláme my lidé!

Doživotní zuby: Co to pro delfíny znamená?

Protože delfíni mají své zuby po celý život, je důležité, aby se o ně řádně starali. To znamená, že se musí vyhnout činnostem, které by je mohly poškodit, jako například broušením zubů o tvrdé předměty. Proto třeba loví tak jemně a precizně, aby si nezranili zuby. A protože zuby jsou pro ně tak důležité, delfíni jsou velmi opatrní, když jde o jejich ochranu. Takhle jim zuby slouží stejně dlouho jako oni sami!

Delfín a jeho úžasné zuby

Delfíni jsou prostě úžasné bytosti. Jejich zuby jsou pro mě fascinující. Skrze má výzkum jsem se o nich dozvěděla tolik zajímavostí, které jsem o nich nevěděla. Delfíni mají zdravé a silné zuby, které jim slouží na celý život. Kdo by řekl, že si budu takovouto fascinací pro delfíny kupovat zubní kartáček, jen abych si připomněla, jak důležité je starat se o své zuby? No ale co já, ať žijí delfíni a jejich úžasné zoubky!