Nalepovací zuby: Jak je správně čistit a udržovat

Nalepovací zuby: Jak je správně čistit a udržovat zář, 19 2023

Úvod do světa nalepovacích zubů

Zdá se, že nalepovací zuby jsou posledním křikem v oblasti dentální kosmetiky. Zájem o ně stoupá jako dětské teploty po návštěvě cukrárny. A to není divu, protože jsou skvělým řešením pro ty, kteří si z nějakého důvodu nechtějí nechat udělat stálé protézy. Mají však jednu nevýhodu. Vyžadují zvýšenou péči, která je často složitější než údržba skutečných zubů. Ale nemusíte se bát, tato práce není tak těžká, jak byste si mohli myslet. Stačí jen vědět, jak na to.

Proč je čištění nalepovacích zubů tak důležité?

Nalepovací zuby nejsou imunní proti bakteriím a plaku stejně jako naše přirozené zuby. Ať už jde o potravu, nápoje nebo sliny, nechtěné nečistoty neustále pronikají do těchto „nových” zubů. Neustálé čištění je tedy nesmírně důležité, aby se zuby nepoškodily a neztratily svůj hezký vzhled. Často se setkávám s lidmi, kteří si myslí, že nalepovací zuby jsou imunní proti zubnímu kameni a dásňovým onemocněním, ale bohužel to tak není. Majitelé nalepovacích zubů by se měli rozhodně vyhnout falešnému pocitu bezpečí.

Jak správně čistit nalepovací zuby?

Zcela základním krokem je pravidelné vyjímání nalepovacích zubů a jejich důkladné vyčištění. Dávejte si pozor na to, abyste je nepoškodili. Přestože jsou vyrobeny z tvrdých materiálů, nejsou nezničitelné. Zuby je třeba dokonale vyčistit kartáčkem a pastou na zuby. Nemusíte dokonce používat speciální pastu na protézy, můžete používat obyčejnou pastu na zuby. Důležité je však, aby pasta neobsahovala bělící složky, které by mohly nalepovací zuby poškodit. Dodržování tohoto kroku vám zajistí, že cítíte svůj úsměv tak čerstvý jako předtím, než jste se stali vlastníkem nalepovacích zubů.

Rady a tipy pro udržování nalepovacích zubů v top stavu

Nevystavujte své nalepovací zuby příliš drsným podmínkám. Například pokud máte v plánu jíst něco velmi tvrdého, je lepší vypnout zuby. Podobně, pokud máte v úmyslu pít něco velmi horkého, je lepší je vypnout. Pokud je necháte v puse, mohou se vlivem tepla a tlaku zdeformovat. A nikdy, nikdy nenechávejte své nalepovací zuby v horké vodě, protože by se mohly zdeformovat a poškodit. V naší rodině toto pravidlo dodržujeme pečlivě. Můj David si jednou, když jsme byli na dovolené, nechal svoje nalepovací zuby zapomenuty v horké koupelně. Byla to opravdu tragédie, kterou už nechce nikdy zopakovat.

A co sterilizace nalepovacích zubů?

Nemusíte se obávat slova "sterilizace". Není to tak složité, jak se zdá. Jedná se o důležitý postup, který eliminuje skryté bakterie, viry, houby a další mikroorganismy, které mohou způsobit zdravotní problémy. Sterilizace pomocí speciální čisticí tablety je nejjednodušší a nejefektivnější způsob. Naplníte si nádobu teplou vodou, vložíte do ní tabletu, zuby následně ponoříte do vody a necháte působit. Po půlhodince jsou zuby sterilizované a připravené k nošení. A právě tyto momenty jsou pro našeho syna Adama ty nejkrásnější. Má velkou radost, když vidí boblinky vznikající při šumění tablet.

Případová studie: Jak jsem se naučila starat se o nalepovací zuby

Můj příběh s nalepovacími zuby se začal psát před necelými třemi lety, kdy jsem poprvé zjistila, že taková možnost existuje. Byla jsem nadšená! Přišla jsem domů s novými zuby a rozhodla se je vyzkoušet. Prvních pár hodin bylo úžasných. Potom jsem ale zjistila, že se mi začaly objevovat nepříjemné pocity v ústech a zuby mi začaly mírně bolět. Byla jsem zklamaná a bála jsem se, že budu tuto nepříjemnost pociťovat stále. Rozhodla jsem se do toho ale pustit a zjistit, zda by mi mohl pomoci správný způsob čištění. Začala jsem dodržovat všechna doporučení. Po pár dnech jsem se cítila úplně jinak. Tento pocit byl neuvěřitelný! A od té doby je čištění mých nalepovacích zubů pro mě každodenním rituálem, který si vychutnávám.

Závěrečné myšlenky a doporučení

Nalepovací zuby jsou skvělým řešením pro nás všechny, kteří chceme zůstat mladí a atraktivní bez trvalých protéz. Ale jako všechno dobré, i tyto zuby mají své „ale“. Vyžadují větší péči než naše přirozené zuby. I přes to, jsem ale přesvědčená, že s těmi správnými návyky a pečlivou a pravidelnou údržbou mohou být nalepovací zuby skvělým řešením pro všechny, co hledají komfort, estetiku a fungování bez omezení. Mějte na paměti, že správná péče o nalepovací zuby vám zajistí, že budou vypadat a fungovat stejně dobře jako vaše přirozené zuby. Budete se cítit skvěle, zdravě a budete moct sebevědomě ukázat svůj krásný úsměv kdekoliv a kdykoliv!