Jak zubní kámen u dětí ovlivňuje jejich úsměv

Jak zubní kámen u dětí ovlivňuje jejich úsměv srp, 23 2023

Význam péče o zuby od nejútlejšího dětství

Když se řekne zubní kámen, většina z nás si představí něco, čím se potýkají dospělí. Možná vás překvapí, ale zubní kámen může být problémem i u dětí. Je to skutečně tak. Někdo si možná řekne, že mluvit o zubním kameni u dětí je trochu přehnané. Ale rozhodně není. Péče o zuby je nesmírně důležitá od samotného začátku a může ovlivnit nejenom zdraví, ale i sebevědomí vašeho dítěte.

Zubní kámen může ovlivnit úsměv dítěte mnoha způsoby. Stejně jako u dospělých, může způsobovat záněty dásní a kaz, a také vypadávání zubů. Ale to je jen začátek. Hlavní důsledek zubního kamene u dětí je ve skutečnosti psychologický. Může způsobit, že se dítě začne stydět za svůj úsměv, což může vést k trvalým problémům se sebevědomím.

Raná prevence - krok správným směrem

Jestliže řekneme "prevence", hned si vybavíme obraz periodické kontroly u doktora. U zubů je to ovšem trošičku jinak. Prevence je něco, co by mělo být součástí našeho každodenního života, a to již od raného věku. A samozřejmě - to platí i pro naše děti. Čím dřívě začnete s prevencí, tím snadněji se zubní kámen udrží na uzdě.

Není nic horšího, než vidět dítě trpět nebo se stydět za svůj úsměv. Proto je důležité se o zuby starat už od okamžiku, kdy se začnou objevovat první mléčné zoubky. Dokonce i když ještě žádné nemáte, je důležité začít s oral hygiene a představit jej k tomu. Je to totiž něco, co by se mělo stát zcela přirozenou součástí života, podobně jako umývání rukou.

Začínáme správně: první zuby, první zubní kartáček

Okamžitě, jak se začnou prořezávat první zoubky vašeho dítěte, je na čase zahájit základní hygienu. Nejlepší je začít s měkkým dětským kartáčkem a vhodnou pastou. Některé pasty pro děti jsou dokonce bez fluoridu, což může být pro rodiče výhodou. Nezapomeňte - nejdůležitější je naučit děti, že péče o zuby je zábavná a ne strašidelná.

Přestože jsem tohle já osobně s dcerou prošel teprve před pár lety, mám na tyto chvíle jen ty nejlepší vzpomínky. Bylo to pro nás oboje objevování něčeho nového, a i když nebylo všechno hned napoprvé ideální, dneska už mě nemusí moc přemlouvat k večerní péči o zuby. A to mi udělalo z úst velkou radost!

Tajemství zdravého úsměvu: správná technika čištění

Jako rodičovi se vám možná stalo, že jste se snažili přinutit své dítě umýt zuby, ale ono vás neuposlechlo. Možná jste se snažili využít různé hry a motivace, ale nic nepomohlo. Je to frustrující, ale je důležité si uvědomit, že dobrý úsměv je o něco víc než jen o pravidelném čištění zubů.

Správná technika je stejně důležitá jako pravidelnost. Dítě by mělo učesat všechny strany zubů, včetně vnitřních ploch, a také se soustředit na čistění jazyka a dásní. Jako pravidlo, minimální doba čištění by měla být 2 minuty, ale pro děti to může být těžké sledovat. Proto existují zubní kartáčky s časovačem, které vám to mohou usnadnit.

Zdravá strava jako základní kámen

Je obecně známo, že strava, kterou konzumujeme, může ovlivnit náš úsměv. Sladkosti mohou způsobit zubní kaz, káva a červené víno mohou zuby zabarvit a tak dále. Ale co máme dát svým dětem k jídlu, aby jejich úsměv zůstal bílý a zdravý? I to je věc, o kterou bychom se měli starat.

I když to může být pro rodiče obtížné, je důležité omezit konzumaci sladkostí a nápojů, které mohou poškodit zdraví zubů dítěte. Místo toho je dobré zařadit do stravy více zeleniny, ovoce a celozrnných produktů, které jsou bohaté na vitamíny a minerály potřebné pro zdravé zuby. A samozřejmě, neměli bychom zapomínat na dostatečný přísun vody.

I děti potřebují zubního hygienistu

Neměli bychom zapomínat ani na pravidelné návštěvy zubního hygienistu. I když se snažíme dělat vše pro to, aby naše děti měly zdravé zuby, někdy se zubní kámen prostě daří udržet krok s námi. A právě zde přichází na řadu profesionální péče.

Zubní hygienista může odstranit jakýkoli zubní kámen, který se během času vytvořil, a může také poskytnout výuku o správné technice čištění zubů. I když můžeme mít pocit, že naše technika je bezchybná, může se ukázat, že něco děláme špatně. Proto je vždy dobré svěřit péči o zuby odborníkům.