Jak se zbavit zubního kamene na zubech?

Jak se zbavit zubního kamene na zubech? zář, 13 2023

Aplikace bělicích past pro odstranění zubního kamene

A můj první tip? Bělicí pasty! Překvapený, co? Pravděpodobně je vám teď neznámé, že bělicí pasty nejenže pomáhají vybělit vaše zuby, ale také mají skvělé účinky při odstraňování zubního kamene. Jak to funguje, zeptáte se? No, bělicí pasty obsahují složky schopné zvládnout i velice odolný potravinový nebo tabákový pigment, a tak jsou ideální na odstraňování zubního kamene. Marcela (má žena) mi jednou koupila bělicí pastu jménem "White & Shine". Nebyl jsem zrovna nadšený, ale vyzkoušel jsem to a byl jsem překvapen! Po týdnu pravidelného používání jsem si všiml, že zubní kámen už není tak patrný. Byla to málem magie jak v Krumlově! Ale pořád, není to zázračný lék, a důležitou roli hraje celková ústní hygiena.

Citlivost zubů a odstraňování zubního kamene

Velmi důležitý bod v této diskusi je citlivost zubů. Jasně, chceme se zbavit zubního kamene, ale že bychom chtěli skončit s věčně bolavými a citlivými zuby? To určitě ne. Proto je klíčové zvolit si tu správnou metodu odstraňování zubního kamene. Například ona bělicí pasta, o které jsem mluvil dříve, může být pro některé lidi příliš drsná. V tom případě je to otázka výběru mírnějších alternativ, které budou ohleduplné k citlivým zubům. Moje Marcela například nedá dopustit na pasty s aloe vera a dalšími šetrnými přírodními složkami. Je to opravdu individuální.

Kontrolní návštěvy u zubního lékaře

Neudržovat pravidelný kontakt s naším zubním lékařem je jako vzdát se vítězství ještě před samotnou bitvou. Ať máte sebelepší pastu, kartáček nebo nit, nic neporazí oči a ruce odborníka. A proč si to nepřiznat, někdy začne ten zubní kámen být opravdu záludný a k odstranění potřebujeme profesionála. Tím nechci říct, že musíte utíkat ke zubaři při prvním náznaku zubního kamene, ale kontrola jednou za půl roku by měla být samozřejmostí. A nebojte, nevím o žádném zubním lékaři, co by vás nechal sedět s otevřenou pusou a běžel na oběd.

Výběr vhodného kartáčku a správná technika čištění

A teď je tu něco, co možná už jste slyšeli tisíckrát, ale vždy je to třeba zopakovat. Představte si, že jdete do války proti zubnímu kameni... a jako zbraň si vezmete prutík a bavlněný tampon. No, to by nebylo úplně nejrozumnější, co? K odstranění zubního kamene potřebujete vhodnou "zbraň" a správnou techniku. A tím nechci naznačovat, že byste měli své zuby drásat jako blázni! Zubní kartáček by měl být dostatečně šetrný, aby neublížil dásním a dostatečně účinný, aby odstranil plak a zubní kámen. A technika? Vertikální pohyby od dásní k zubům, ne zapomenout na zadní zuby a také na jazyk! A žádné narychlo, tohle není závod.

Použití ústních vod a nitě pro ochranu před zubním kamenem

Víte co je dalším tajemstvím pro odstranění zubního kamene? Ústní voda a zubní nitě. Ústní vodu nemusíte používat úplně každý den, ale může se hodit, pokud potřebujete posílit svou obranu proti zubnímu kameni. A mluvit o zubní nitě, tady musím přiznat, že jsem s názory většiny lidí, protože přece jen má své nesmírné výhody. Dokáže se dostat na místa, kam zubní kartáček nedosáhne, a dokáže odstranit ty nejmenší částečky, které by mohly vést ke vzniku zubního kamene. A nejen to! Měl jste někdy pocit, že máte mezi zuby něco zablokované a jazykem to prostě nedokážete dostat ven? No, tak přesně na takové situace je zubní nit!

Jídlo a nápoje, které mohou přispět k tvorbě zubního kamene

Nyní přicházíme k tématu, které je zásadní pro péči o naše zuby: výživa. Velmi často může být příčinou tvorby zubního kamene naše strava. Koho by napadlo, že tu lahodnou kávu, kterou si dáváme každé ráno, může být za naše zubní starosti? A co teprve ta sklenička vína na večeři? Ano, je to tak! Některé nápoje a potraviny mohou díky svému složení přispívat k tvorbě zubního kamene. Ale nezoufejte, není to tak, že byste museli úplně zanevřít na své oblíbené pochutiny. Stačí se po konzumaci pečlivě vyčistit zuby a vzít si třeba žvýkačku bez cukru.

Domácí metody odstranění zubního kamene

A na závěr, možná to, co jste hledali od začátku... domácí metody odstranění zubního kamene. Ale pozor, než se pustíte do experimentů s domácími léky, měli byste se poradit se svým zubním lékařem. Existuje nespočet rad a návodů, které najdete na internetu, ale některé z nich mohou být nejen neúčinné, ale dokonce i škodlivé pro vaše zuby. Nezapomínejte, že nejlépe ví, jak na to, váš zubař. Ale pokud máte zkušenosti s nějakými osvědčenými domácími metodami, neváhejte se o ně podělit s ostatními. Já například upřednostňuji starou dobrou metodu máchání úst kokosovým olejem. Ale opět, to je můj vlastní názor a má vlastní metoda. Každý musí najít to, co mu vyhovuje nejlépe.