Jak se řeknou anglicky rovnátka?

Jak se řeknou anglicky rovnátka? pro, 2 2023

Uvod do sveta rovnatek

Je mnoho způsobů, jak se zabývat ortodontickými záležitostmi. Je zde řada možností a různých přístupů. A jedním z těch nejpoužívanějších přístupů jsou rovnátka. Ano, ty malé kovové věcičky, které lidé nosí na zubech. Hlavním účelem rovnátek je napravit nesrovnalosti v zubech a zajistit, že budou správně zarovnány. V češtině je to sice jednoduché, ale jak se řekne rovnátka v angličtině? To může být trochu zapeklité.

Na otázku jak se řekne anglicky rovnátka byste se mohli setkat s odpovědí "braces". Jenže pokud budete na Google hledat "braces", mohlo by Vás to svést na špatnou cestu, protože "braces" mohou také znamenat něco úplně jiného, například podpěrky nebo dokonce i šle.

Jak se to tedy řekne? Braces, right?

Ano, správně! Anglický termín pro rovnátka je "braces". Ale povíme si více o tom, jak je tento termín používán a jak ho správně vyslovit. Slovo "braces" se vyslovuje [breisiz], což se v češtině blíží k výslovnosti "brejsiz". Tento výraz se používá v mnoha kontextech a znamená něco, co drží něco jiného pohromadě nebo na místě.

Je důležité si uvědomit, že ačkoliv je "braces" správný termín pro rovnátka v angličtině, ne každý anglicky mluvící člověk z něj okamžitě pochopí, na co odkazujete. V Americe se fráze "dental braces" běžně používá k označení rovnátek, zatímco v britské angličtině se častěji setkáte s termínem "orthodontic braces".

Rôzné typy rovnátok a ich anglické názvy

Stejně jako v češtině, i v angličtině existuje několik typů rovnátek a pro každý typ existuje specifický anglický termín. Můžete se setkat s pojmy jako "fixed braces", což jsou klasické rovnátka, které lékař nainstaluje a pacient si je sám nemůže vyndat. Jsou tu ale i "removable braces", tedy vyjímatelné rovnátka, které si pacient může sundat, kdykoliv potřebuje.

Existují i "invisible braces", což jsou neviditelná rovnátka, což je skvělá možnost pro ty, kteří chtějí mít rovné zuby, ale nechtějí, aby byly jejich rovnátka vidět. Dalším typem jsou tzv. "lingual braces", což jsou rovnátka, které jsou umístěny na zadní straně zubů a tudíž nejsou vidět. A konečně tu máme i "functional braces", které jsou určené k tomu, aby ovlivňovaly způsob, jakým se čelisti pohybují.

Ukázka použitia v praxi

Pojďme si ukázat, jak byste mohli použít termín "braces" v praxi. Představte si, že jste na dovolené v zahraničí a potřebujete navštívit zubního lékaře. Pravděpodobně byste mu potřebovali vysvětlit, jaké máte problémy se zuby a že máte rovnátka. V angličtině byste tedy mohli říci něco jako: "I have a problem with my braces, they are causing me a lot of pain." To znamená: "Mám problém s mými rovnátky, dělají mi hodně bolesti."

Mohlo by se také stát, že byste museli vysvětlit, jak se staráte o své rovnátka. V takovém případě byste mohli říci: "I brush and floss my braces carefully every day." Tento výrok znamená: "Každý den pečlivě čistím a nitruji svá rovnátka".

Moja osobná skúsenosť s rovnátkami

Jako někdo, kdo nosil rovnátka v mládí, jsem se musel učit, jak se s nimi správně starat, jak jíst, bez toho abych si je poškodil, a dokonce i jak se s nimi správně usmívat. Zpočátku jsem měl pocit, že rovnátka mi ztěžují život, ale postupně jsem na ně zvykl. Koneckonců, dneska díky nim mám úžasný úsměv!

Pokud se chystáte na dobu nošení rovnátek, nebojte se. Může to být trochu nepohodlné, ale výsledek v podobě krásného úsměvu stojí rozhodně za to. A teď, když víte, jak se řekne rovnátka v angličtině, tak musíme přiznat, že znalost jazyka vám s nošením rovnátek moc nepomůže. Ale pokud se někdy setkáte s potřebou diskutovat o rovnátkách v angličtině, tak teď už budete vědět, jak na to!

A co další zubní výrazy?

Pokud jde o zubní terminologii, "braces" nejsou jen jediným termínem, který byste měli znát. Mohli bychom se podívat i na jiné zubní výrazy, které by mohly být užitečné, například "dental floss" (dentální nit), "toothbrush" (zubní kartáček), "toothpaste" (zubní pasta), "mouthwash" (ústní voda) nebo "dental check-up" (dentalní prohlídka). Pokud jde o zubní lékařství, existuje celá řada termínů a frází v angličtině, které by vám mohly být užitečné.

Takže teď už víme, jak se řekne rovnátka v angličtině. Ať už jste na návštěvě v zahraničí nebo se prostě chcete naučit něco nového, doufám, že vám tento článek pomohl s rozšířením vašeho slovníku a porozuměním tomuto specifickému výrazu. Říká se, že čím více vědíme, tím lépe se nám daří, a to platí i v případě jazyka. Takže pokud máte nějaké další otázky týkající se zubního lékařství nebo anglického jazyka, nebojte se se zeptat! Vždyť to je ten nejlepší způsob, jak se učit.