Jak postavení zubů ovlivňuje váš výkon ve sportu

Jak postavení zubů ovlivňuje váš výkon ve sportu říj, 9 2023

Základy vztahu mezi zuby a sportem

Myslíte si, že vaše zuby a ústní zdraví nemají nic společného s vaším sportovním výkonem? No, překvapí vás, jak je to vzdálené od pravdy! To, jak jsou vaše zuby postaveny, může mít velký dopad na vaši sportovní výkonnost. Jsem Lenka a chtěla bych se s vámi podělit o zajímavé věci, které jsem se dozvěděla o tomto fascinujícím tématu.

Toto téma mě zaujalo, když se Adam, můj syn, začal věnovat fotbalu. Přestože byl talentovaný, často si stěžoval na bolesti hlavy po trénincích. Doktor řekl, že to může být spojeno s jeho postavením zubů. Znáte to, ne? Jak se říká: z první ruky.

Kvalita dýchání je rozhodující

Správné dýchání je prvořadé pro jakýkoliv sportovní výkon. Aby bylo dýchání efektivní, je důležitá správná funkce nosu a úst. Jak zuby ovlivňují dýchání? Je to jednoduché. Posunuté zuby mohou způsobovat různé problémy s dýcháním, které se pak promítnou do horší výkonnosti.

Ale jak přesně nesprávné postavení zubů ovlivňuje dýchání ve sportu? Například, pokud máte předkus, mohlo by to vést k obstrukci dýchacích cest, což může způsobovat krátký dech. Pokud při vysoce namáhavém cvičení, jako je třeba běh, nezískáte dostatek kyslíku, vaše tělo bude muset pracovat ještě těžší. Což má potom za následek vyšší únavu a horší výkonnost.

Přímočarý vztah mezi zuby a posturou těla

Jaké postavení zaujímá naše tělo, je přímo ovlivněno našimi zuby. Když jsou zuby neprostořaděné nebo vyčnívají, může to způsobit nerovnováhu v obličeji, která pak ovlivňuje postavení krku a celkovou posturu těla. A jak víme, správná postura je zásadní pro jakýkoliv sport.

Právě tohle byl důvod, proč začal Adam trpět bolestmi hlavy po fotbalových trénincích. Kvůli nesprávnému postavení svých zubů měl špatnou posturu, která způsobovala zbytečné napětí v jeho krčních svaly. Jakmile jsme to zjistili, začal s ortodontickou léčbou, aby si zuby správně postavil. A víte co? Jeho bolesti hlavy prakticky zmizely a ještě k tomu se zlepšila jeho výkonnost na fotbalovém hřišti. To je přece skvělé, že?

Jak zvyšovat výkon pomocí zubní hygieny

Není to jen o postavení vašich zubů. Vaše ústní zdraví jako celek hraje klíčovou roli v tom, jak se vám daří ve sportech. Zubní kaz a zánět dásní mohou způsobovat bolest a nepohodlí, které mohou negativně ovlivnit výkon. Navíc, pokud máte zánět dásní, existuje riziko, že se infekce může šířit do dalších částí těla a způsobit zánět a bolest v kloubech a svalové slabosti.

A tak je opravdu důležité zahrnout ústní zdraví do vašeho tréninkového plánu. Pravidelné navštěvy zubaře, správné kartáčování a používání mezizubních kartáčků alebo nitě může udělat zázraky pro váš výkon a celkové zdraví.

Závěr

Nyní už oficiálně víte, že zdravé ústa a zuby jsou skutečně zásadní pro naší sportovní výkonnost. Ať už jste profesionální sportovec, nebo se jen rádi pohybujete pro zábavu, správná péče o zuby a důsledná návštěva u zubaře může být rozhodující pro vaši sportovní výkonnost.

Moje rada pro vás? Nezapomínejte na své zuby, když přemýšlíte o svém tréninkovém plánu! A kdo ví, možná příště, když budete u zubaře, ho požádáte o kontrolu vašich zubů ve vztahu k vašemu sportovnímu výkonu. Na zdraví a hodně sportovních úspěchů vám přeje Lenka!