Význam dětské stomatologie pro celkové zdraví vašeho dítěte

Význam dětské stomatologie pro celkové zdraví vašeho dítěte lis, 7 2023

Představení dětské stomatologie

Je tak snadné podceňovat dětskou stomatologii. Jasně si pamatuji, jak jsem kdysi byl přesvědčen, že je lepší věnovat se zuby až v dospělosti, kdy se už nebudou měnit. Ale opak je pravdou! Stomatologická péče o dětské zuby je stejně důležitá, jako o zuby dospělé. Možná ještě důležitější. Kdo by to byl řekl? Nejde jen o krásný úsměv, ale také o nastavení dobrých zvyků a zvyšování sebevědomí vašeho dítěte. Navíc důležitá je i prevence problémů, které by mohly nastat v budoucnosti.

Dětská stomatologie a celkové zdraví

Bylo prokázáno, že existuje přímá souvislost mezi zdravím v ústech a celkovým zdravím osoby. Naše tělo je vzájemně propojený systém a pokud něco selže, může to ovlivnit i další části těla. Stejně tak i problémy s ústy a zuby mohou ovlivnit jiné aspekty našeho zdraví. Vlastimil, můj syn, si kdysi rozbil zub při fotbale. Bolest mu znepříjemnila nejen jídlo, ale i spaní a učení. A ještě horší bylo, že infekce z rozbilého zubu se mohla snadno šířit do dalších částí těla. To je důvod, proč je dětská stomatologie tak důležitá - protože pomáhá předcházet a léčit tyto problémy dříve, než se stanou vážnějšími.

První návštěva u stomatologa

Sám jsem se toho bál jako malý. Těch vrtacích zvuků, bílých plášťů a sterilního prostředí. Ale časy se mění a dnes je to o hodně příjemnější zážitek. Stomatologové pro děti jsou nyní vycvičeni k tomu, aby byli citliví na strachy a obavy dětí, a snaží se jim poskytnout co nejpříjemnější zážitek. Vlastimil měl svou první návštěvu u zubaře ve dvou letech a byl z ní nadšený. Stomatologka si s ním během celé doby hrála a vysvětlovala mu všechno, co dělá. Udělala z něj malého pomocníka a Vlastík se cítil uctěný a důležitý. Od té doby se vždy těší na další návštěvu.

Výchova k dobrým zubním návykům

Podle mé zkušenosti, výchova k dobrým zubním návykům je nejdůležitější v raném věku. Hned jakmile Vlastimil dostal své první zuby, začal jsem ho učit na pravidelné čištění. Věděl jsem, že jakmile tyto návyky získá, budou mu sloužit po zbytek života. Ale to není jen o čištění zubů. Je důležité, aby děti rozuměly, proč je to důležité, aby jim to nedělalo problémy dodržovat. Vlastimil například miluje sladkosti (kdo by to byl řekl?), ale ví, že pokud si nevyčistí zuby, mohou se mu dělat kazíky.

Prevence je lepší než léčení

Asi to znáte, že je lepší předcházet, než léčit. S Vlastou je to ošemetné, protože je docela fofr a při hraní si nevšímá možných nebezpečí. Jednou si tak rozbil zub, když se snažil přeskočit ze schodů. Bylo to hodně nepříjemné, ale díky rychlému zásahu a skvělému zubaři, se vše podařilo vyřešit. Ale od té doby si dávám ještě větší pozor na preventivní péči. Vlasta má své pravidelné kontroly a já se snažím dbát na to, aby měl správnou stravu, která jeho zuby posiluje.

A co teď?

Chci jen říci, že ať už je vaše dítě malé nebo velké, nikdy není příliš pozdě na to, aby se začalo starat o jeho ústní zdraví. Zubaři pro děti jsou výborní profesionálové, kteří vám rádi poradí a pomohou při nastavení správných návyků. Tak neváhejte a představte vaše dítě světu ústní péče, bude vám za to vděčné do konce života. A jejich zdravý úsměv bude pro vás tou nejlepší odměnou.