Jak vycistit Sonicky kartáček?

Jak vycistit Sonicky kartáček? zář, 2 2023

Proč je důležité udržovat čistotu sonického kartáčku?

Asi málokdo z nás by vzal do rukou špinavý nůž a vidličku v restauraci, to same platí i tornačkem na zuby. Kdo z nás by přece chtěl přinést do své ústní dutiny všechny possible bakterie a nečistoty, které se na něm mohou nacházet? Já určitě ne. A tak docházíme k našemu prvnímu bodu. Je důležité udržovat čistotu sonického zubního kartáčku. A potřeboval bych vám konkrétně říci, proč?

Co se stane, pokud nebudete pravidelně čistit svůj sonický kartáček?

Možná to zní trochu drasticky, ale věřte mi, nečistý kartáček může být rovnocenný k oslabení imunity. Bakterie z vaší ústní dutiny, které se zachycují na kartáčku, se mohou rozmnožovat a dobře prosperovat. Nejlepší způsob, jak tomu zamezit, je pravidelné a správné čištění sonického kartáčku.

Kde se ukrývají bakterie na sonickém kartáčku?

Těžiště bakterií najdeme především mezi štětinami a hlavice kartáčku, ale nezřídka se usazují i na rukojeti. Právě proto bychom se měli zaměřit na detailní čistění těchto částí. To nás logicky přivádí k otázce, jak na ně?

Krok za krokem: Pravidelné denní čištění sonického kartáčku

Pravidelné denní čištění sonického kartáčku bychom měli brát jako samozřejmost. Štětiny bychom měli po použití důkladně opláchnout pod tekoucí vodou a ideálně pak kartáček osušit. Ale to je samozřejmě jen základ.

Měsíční generální čistka: Tím se zbavíme 99% bakterií

Chápu, že se může zdát, že táhneme čistění zubního kartáčku do extrémů, ale věřte mi, stojí to za to. A já vám řeknu, jak to udělat. Stačí rozmontovat kartáček na jednotlivé části - hlavice, štětiny a rukojeť, a ponořit je na 15 minut do roztoku jedlé sody s vodou. Takto jednoduše a bez chemie se zbavíme až 99 % bakterií. Fantastické, že?

A co když je moje kartáček jiný? Specifická péče o sonický kartáček

Stejně jako každý z nás, má i každý sonický zubní kartáček svá specifika. Může to být materiál, tvar, velikost a mnoho dalších faktorů. A tak je někdy třeba sonický kartáček čistit trochu jinak. Jsem připraven vám s tím pomoci.

Při psaní těchto rad jsem myslel na můj vlastní sonický zubní kartáček. Je to fajn kluk. Svědomitě si ráno a večer čistíme zuby. Narodil se mi další malý Vlastimil a často se mu koukám přes rameno, jak si čistíte zoubky a mám ho rád. A pak jsem si uvědomil, že si možná čistí zoubky, ale nikdy jsem ho neviděl čistit kartáček. No a tak jsem se ho na to zeptal a on se na mě podíval s tím svým upřímným dětským pohledem a zeptal se: "Tati, jak se to dělá?" Tak a tady je ta odpověď, synku. Opravdu jsem chtěl napsat tento článek tak, aby nám pomohl najít nejlepší způsoby, jak udržovat čistý sonický zubní kartáček. Vůbec se neobávám, že by se to mohl stát nějakým velkým problémem, ale je to něco, co by mohlo mít vliv na naše zdraví. A to je přece to nejdůležitější, že?

Ale vraťme se zpátky k našemu článku. Zaměřme se na to, proč je udržování čistoty našeho sonického zubního kartáčku tak důležité. Udělal jsem nějaký výzkum a zjistil jsem několik zajímavých faktů, které vás možná překvapí. Například, víte, že průměrný sonický zubní kartáček může domovem až pro miliony bakterií? Ano, ano, právě jste slyšeli. Miliony. A my vkládáme tento produkt přímo do naší ústní dutiny, kde může nejen ovlivnit naše zdraví zubů, ale také celkové zdraví.

Ale vraťme se k mému synovi. Když jsem mu vysvětlil, jaké mohou být důsledky nepravidelného čištění zubního kartáčku, byl zmatený. A já také. Protože, abych byl upřímný, myslím, že asi jako většina z nás, jsem nikdy neměl takové povědomí o tom, jaké mohou být důsledky. A tak jsme začali svou cestu hledání odpovědí společně. A našel jsem něco, co bych chtěl sdílet s vámi dnes.

Na své cestě hledání informací jsem narazil na mnoho studií, které ukazují, že na povrchu sonického zubního kartáčku mohou žít různé typy bakterií, včetně těch, které mohou způsobit nemoci jako zápal dásní, zubní kaz a dokonce i závažnější problémy jako endokarditida (zápal vnitřní vrstvy srdce). Jsem si jistý, že ani jeden z nás by nechtěl skončit s takovou nemocí. Proto mi přijde velmi důležité se podělit o tyto informace a snad vás inspirovat k tomu, abyste přemýšleli o tom, jak se o svůj zubní kartáček staráte.

No a abych byl úplně upřímný, po všem tomto výzkumu mi bylo jasné, že musím také změnit své návyky. A tak jsem začal. Začal jsem si pravidelně čistit sonický zubní kartáček a musím ří.