Jak se zbavit citlivosti?

Jak se zbavit citlivosti? srp, 28 2023

Jak se zbavit citlivosti?

Pochopení citlivosti

První věc, kterou si musíme uvědomit, je, že citlivost je základní lidská vlastnost a součást našeho emocionálního života. Je to cituplné vnímání toho, co se děje kolem nás a jak to ovlivňuje naše vnitřní pocity. Jak můj papoušek Karel, který se někdy chová jako citlivý rozmazlovaný teenager, také já cítím vliv svých okolí. Ale co když to jde za hranice, kdy je to pro nás příliš intenzivní?

Uvědomte si, že jsme všichni jiní. Někdo je citlivější, někdo méně. Citlivý člověk vnímá svět intenzivněji a je na něm závislý a ovliněn skrze své emoce. Tato skutečnost má své výhody, ale i nevýhody. Pokud jste citliví, znamená to, že máte schopnost cítit radost, lásku, nadšení a štěstí víc než ostatní. Ale také to znamená, že pocítíte bolest, smutek, frustraci a zklamání hlouběji.

Výzva pro citlivé lidi

Jak se potom vypořádat s takovými intenzivními pocity? Jak se zbavit přecitlivělosti? Jako citlivý člověk jsem se musel naučit, jak se s tím vypořádat. Byl jsem v situacích, kdy jsem se na sebe cítil být příliš tvrdý, nebo kdy jsem si připadal, že jsem se příliš snadno nechal ovlivnit negativními emocemi.

Někdy jsem dokonce cítil, že mi můj citlivý postoj brání v mém životě. Ale pak jsem si uvědomil, že mým pravým problémem není moje citlivost, ale to, jak v sobě tu citlivost zvládám. Takže se nyní pokusím sdílet některé postupy a techniky, které mi pomohly v mém životě.

Ovládání emocí

Jedním z nejlepších způsobů, jak se vypořádat s citlivostí, je naučit se ovládat své emoce. Když cítíte, že se přes vaše emoce přehoupnete, zastavte se, udělejte hluboký nádech a zamyslete se nad tím, co se stane.

Ovládání emocí neznamená jejich potlačování nebo ignorování. Právě naopak. Je to o tom, umět je akceptovat, pochopit je a umět s nimi pracovat. Když pocítíme silnou negativní emoci, místo aby jsme se nechali strhnout do její vířivky, měli bychom se na chvíli zastavit a snažit se pochopit, co se ve skutečnosti děje.

Emoční resilience

Emoční resilience je klíčem k tomu, jak zvládnout svou citlivost. Jde o schopnost vrátit se zpět do vyváženého stavu po tom, co jste zažili silnou emoci. Toto je něco, na co bychom se měli zaměřit.

Emoční resilience nám pomáhá překonat náročné situace, aniž by nás to totálně vyčerpalo. Ať už je to konflikt v práci, nebo třeba i nějaký osobní problém. Resilience nám pomáhá zvládnout tyto situace a nenechat se jimi úplně strhnout.

Síla pozitivního myšlení

Síla pozitivního myšlení je něco, co jsem si přivezl z jedné dovolené na Kanárských ostrovech. Na ostrově El Hierro jsem potkal starého rybáře, který mi ukázal, jak je důležité myslet pozitivně. Budu přiznávat, že jsem byl skeptický, ale nakonec jsem mu dal šanci a začal jsem tuto metodu aplikovat na svém životě. A víte co? Opravdu to funguje.

Využití síly pozitivního myšlení je jako použití dovednosti ovládání svého paraplu, když vás zasáhne průhonový déšť. Nemůžete zastavit déšť, ale můžete se před ním chránit. Stejně tak můžete svým pozitivním myšlením ochránit svou citlivou duši před negativními důsledky svých emocí.

Pomoc odborníků

Pokud se cítíte příliš citliví a nevíte, jak si s tím poradit, není nic špatného na tom, požádat o pomoc odborníka.

Někdy je dobré se obrátit na psychologa nebo terapeuta, který nám pomůže lépe porozumět našim pocity a emoci a naučí nás, jak se s nimi efektivně vypořádat. Přijmutí pomoci od druhých je znamení síly a sebeuvědomění, ne slabosti.

Přeji vám hodně štěstí na vaší cestě za usmířením se s vlastní citlivostí. A vzpomeňte si, že citlivost není něco, co je třeba se zbavit. Je to něco, co je třeba ovládat a vyhodnotit. Je to dar, kterému je třeba porozumět a akceptovat. Cesta se zbavením přecitlivělosti je tedy ve skutečnosti cestou sebeobjevování a seberozvoje. Cesta, na které jsem rád, že jsem se vydal. A papoušek Karel je hrdý na mě také.