Jak rychle zmírnit bolest zubů: Účinné rady a přírodní metody

Jak rychle zmírnit bolest zubů: Účinné rady a přírodní metody pro, 24 2023

Proč vás bolí zuby a co s tím

Ach jo, ty zuby. Mě neříkejte, že jste nikdy nebyli v situaci, kdy vám náhle přepadla z ničeho nic zubní bolest a vy jste byli ochotní dát za její zmizení cokoliv. Tohle je noční můra skoro každého z nás. Ale co když se ocitnete v nepříjemné situaci, kdy právě nemůžete vyrazit k zubaři? Možná je noc nebo svátek, třeba jako dneska, kdy je Štědrý večer a všechny ordinace jsou zavřené. No a právě v takový moment mě napadlo, že bych s vámi mohla sdílet pár triků, jak si pomoci, když zub bolí a nechce přestat.

Domácí opravné prostředky - když zubař má zavřeno

Má babička vždycky říkala: "Proti každé bolesti je bylinka." No, nevím, jestli je to vždy pravda, ale určitě existuje pár domácích metod, které pomáhají zmírnit zubní bolest. Nejprve si ale povíme o tom, že není dobré s sebou moc máchat. Pokud vám zub opravdu bolí, měli byste co nejdříve vyhledat odbornou pomoc. Ale je to trochu jako s hlídáním malých dětí - prostě tam vždycky nemůžete být. Já sama mám malou Elišku, a věřte mi, snažím se jí ukázat, jak se o zuby správně starat, ale občas to stejně nevychází podle plánu.

Clovek – přírodní anestetikum

Když už jsme u těch bylinek, hřebíček (nebo clovek, jak se mu tady u nás někdy říká) je starý dobrý lék na zubní bolest. Má silné analgetické (tedy bolest zmírňující) a antibakteriální účinky. Trochu hřebíčkového oleje aplikujte přímo na bolestivé místo a nechte působit. Můžete také vzít hřebíček celý a jemně ho přitlačit k bolavému zubu. Jen si dejte pozor, ať si ho někde ve skrytu úst nenecháte, aby to pak nepřineslo větší problémy.

Studený obklad pomáhá zmírnit otoky a bolest

Ne nadarmo se říká, že chlad je dobrý sluh, ale zlý pán. A opravdu, když se objeví otok tváře a pulsující bolest, tak studený obklad může být tou první pomocí. Jednoduše si obalte nějaké mražené hrášek nebo jen kostky ledu do utěrky a přiložte na bolavou stranu obličeje. Ale pozor, nenechávejte studený obklad příliš dlouho na jednom místě, aby nedošlo k omrzlinám. V ideálním případě je lepší obklad držet až tak deset minut a pak dát chvíli pauzu.

Slaná voda – jemný, ale účinný antiseptik

Tohle je snad ta nejběžnější rada, kterou můžete slyšet, když se řeší zubní problémy. Proplachování úst slanou vodou může zabránit šíření infekce a snižuje otok. Stačí rozmíchat jednu lžičku soli ve sklenici vlažné vody a proplachovat. Nezapomeňte, že slanou vodu byste neměli polykat. Tuto metodu můžete praktikovat několikrát denně a měla by vám ulevit od bolesti nebo alespoň ji trochu zmírnit.

Ledový čaj z měsíčku lékařského

Měsíček lékařský je znám svými protizánětlivými vlastnostmi a může pomoci při různých kožních problémech a střevních potížích, ale také patří k osvědčeným bylinám v boji proti bolesti zubů. Můžete uvařit silný čaj z měsíčku, nechat ho vychladnout na teplotu ledové vody a tento odvar pak používat jako ústní vodu. Měsíček má i mírné sedativní účinky, tak vás může trochu uklidnit, když se z vaší bolesti stane nezvaný host na sváteční večírek.

Pravidelná péče o zuby – prevence je klíčová

Povídání o různých způsobech, jak zmírnit bolest zubů, je samozřejmě skvělé, ale co opravdu pomáhá, je preventivní péče o zuby. Nedávno jsem šla s Eliškou k zubaři a opravdu mě překvapila, kolik různých pomůcek pro ústní hygienu je na trhu. Pravidelné kartáčování zubů, používání dentálních nití, mezizubních kartáčků a ústní vody, to vše jsou základní kroky k udržení zubů zdravých a silných. Nezapomeňte také na pravidelné návštěvy u zubaře, protože ten vidí do vašich úst lépe než vy. Jak se říká - lepší je předcházet, než léčit.

Zbavte se špatných návyků

Co je důležité zmínit – a já to neříkám jen tak do větru – je, že špatné návyky mohou vašim zubům škodit. Kdo by si myslel, že mít rád sladké je takový problém, že? No bohužel, cukr je zubům nepřítelem číslo jedna. Ale nejen to, kouření, pití alkoholu nebo nadměrná konzumace kyselých nápojů může negativně ovlivnit zdraví vašich zubů a dásní. Takže teď víte, proč je dobré občas si dát říci "ne" a myslet nejen na své chutě, ale i na chutě svých zubů.

Alternativní a netradiční metody úlevy od bolesti

Jestli jste tak trochu avanturisté nebo prostě nemůžete najít útěchu v klasických metodách, stojí za to se podívat po netradičních možnostech. Akupunktura, reflexologie a meditace nejsou jen hippie výmysly, ale opravdové praktiky, které mohou pomoci s uvolněním napětí a bolestí. Neříkám, že byste měli trhat zub jehlou pro akupunkturu, ale najít si chvíli na relaxaci a zaměřit se na místa těla, která jsou propojena se zdravím úst, může občas udělat malý zázrak.

Jak si poradit s dlouhodobější bolestí zubů

A co když vám zub bolí už delší dobu a z nějakého důvodu jste stále nevyhledali pomoc? Můj radou je, neodkládejte návštěvu u zubaře. Dlouhodobá nebo chronická bolest zubů může být příznakem vážnějšího problému a úleva od bolesti není řešení, je to jen dočasný obklad na ránu, která potřebuje ošetření. Bere to odvahu se odhodlat k tomu kroku a sednout si do zubařského křesla, ale věřte mi, že nic není tak špatné, jako ignorovat signály, které nám naše tělo posílá.

Závěrem – nebojte se požádat o pomoc

S odlehčeným srdcem mohu říct, že zubní bolest je sice nepříjemná, ale skoro vždycky se s ní dá něco dělat. Budu držet palce, aby vám tato bolest nekazila sváteční večery a aby v případě potřeby, vám mé rady aspoň trochu pomohly. A když už to nejde vydržet, nebojte se požádat o pomoc, ať už je to rodina, přátelé nebo zubařská pohotovost. Na zdraví zubů se opravdu nemá zapomínat. Tak šťastné a veselé sváteční období bez zubních bolestí vám přeje vaše Veronika.