Jak mezizubní kartáčky pomáhají udržovat bílé zuby

Jak mezizubní kartáčky pomáhají udržovat bílé zuby zář, 25 2023

Proč jsou mezizubní kartáčky klíčem k bělejším zubům?

Možná mi nebudete věřit, ale tajemství bělých zubů se skrývá právě mezi vašimi zuby! Pokud jste jako já a trávíte spoustu času tím, že se na zuby díváte v zrcadle a přemýšlíte, jak by mohly být bělejší, pak mám pro vás jednoduchou odpověď: mezizubní kartáčky. Skutečnost je, že ačkoli klasické kartáčování zubů je důležité, při čištění mezery mezi zuby je to právě mezizubní kartáček, který je nejúčinnější.

Představte si zuby jako řadu domů na ulici. Pokud se chcete postarat o čistotu, musíte se věnovat nejen jednotlivým domům, ale také mezi nimi. Mezi zuby se totiž nacházejí úzké prostory, do kterých si klasický kartáček nevlezne, a právě tam se ukrývá mnoho bakterií a zbytků jídla, které mohou vést ke tvorbě zubního kazu a zabarvení zubů.

Kde se mezizubní kartáčky vzali a jak se používají?

Víte, jak moc jsem zvědavá. Takže jsem se pustila do pátrání a zjistila, že mezizubní kartáčky existují už dlouho. Inspirovány byly na konci 18. století zápalky a ksichtíky. Začaly se vyrábět pro snadné čištění mezi zuby a ulehčení přístupu k obtížným místům.

Princip použití mezizubního kartáčku je jednoduchý. Je to stejné jako u zápalky - přiložíte ji k zubu a pohybujete ji tam a zpátky. Hlavním rozdílem je, že kartáčky jsou mnohem jemnější a je třeba s nimi zacházet opatrně. Neměli bychom na ně tlačit příliš silně ani je netlačit příliš hluboko, aby se nedostaly přímo do dásní a poškodily je.

Jak vybírat ten správný mezizubní kartáček?

Myslela jsem, že se jedná o jednoduchá věc, ale čím více jsem se do tématu ponořovala, tím jasněji jsem viděla, že výběr správného mezizubního kartáčku může být trochu komplikovaný. Je totiž důležité vzít v úvahu velikost mezer mezi vašimi zuby, tvrdost kartáčku a pohodlí při použití.

V závislosti na tom, jak jsou vaše mezizubní prostory velké, budete potřebovat různé velikosti kartáčků. Počáteční provedení vyžaduje nějaké experimentování, ale jakmile zjistíte, co vám vyhovuje, máte vyhráno. Ve většině případů by měl kartáček snadno proklouznout mezi zuby bez silného tlaku. Pokud je těsný nebo bolestivý, je pravděpodobně příliš velký.

Jak často a kdy bych měla používat mezizubní kartáček?

Mně se zdálo, že to bude další jednoduchá záležitost. Ale jakmile jsem se začala ponořovat do světa mezizubních kartáčků, došlo mi, že opět platí zlatá střední cesta. Je důležité čistit si mezizubní prostory, ale i tady platí, že všechno s mírou.

Měli bychom používat mezizubní kartáčky minimálně jednou denně, ideálně večer před spaním. Pokud máme však citlivější zuby nebo dásně, může být lepší omezit se na třikrát týdně, aby nedošlo k jejich zbytečnému podráždění.

Cenné tipy a triky, jak zvládnout čištění mezi zuby

Teď, když už víme, proč a jak používat mezizubní kartáčky, bych se s vámi ráda podělila o několik tipů a triků, které jsem se naučila cestou. Vždyť jak mi říká moje malá Eliška, učit se je přece zábavné!

První tip je začít pomalu. Ze začátku může být použití mezizubního kartáčku trochu nepříjemné, ale postupem času si na to zvyknete a stane se to rutinou. Klíčem je být trpělivý a nepřestat po prvních nepříjemných pocitech.

Druhý tip je používat zrcadlo. I když se to může zdát zbytečné, zrcadlo vám umožní vidět, kde přesně kartáček vkládáte, a tak se vyhnout bolestivým nehodám.

Tretím tajemstvím je pravidlo 30 sekund. Pokud si nejste jisti, jak dlouho byste měli mezi jednotlivými zuby čistit, doporučuje se držet se pravidla 30 sekund na mezizubní prostor. Toto pravidlo je skvělé pro začátek a pokud si cítíte potřebu, můžete čas postupně prodlužovat.

A poslední, ale ne méně důležitý, tip je pamatovat si jednoduché pravidlo. To je pravidlo, které jsem si vymyslela: "Čistím tam, kde jsem dobře jedla". Tím chci říci, že pokud jsem měla například ořechy nebo semínka, určitě vyčistím mezizubní prostory, protože tam se takové věci nejčastěji zachytí.

Používání mezizubních kartáčků může vyžadovat nějakou praxi, ale stojí to za to! Věřte mi, bělejší zuby a svěží dech jsou jen začátek.+ Your oral health will thank you. And remember, the first step towards a healthier smile is always the hardest, but it's worth it!