Jak dlouho vydrží keramické korunky?

Jak dlouho vydrží keramické korunky? lis, 12 2023

Keramické korunky - úvod do problematiky

Když jsem poprvé zaslechla slovo "keramické korunky", uvědomila jsem si, že jako laik nemám ani ponětí, co to znamená. No řekněme si na rovinu, zubní péči věnuji pozornost hlavně, když mi něco bolí. Jenže kdo z nás nechce strávit své stáří s plnou parádou vlastních zubů v ústech? Myslím, že všichni. Proto jsem se rozhodla podívat se na tento fenomén zubní medicíny blíže.

Keramické korunky - co to vlastně jsou?

Keramické korunky jsou v podstatě náhradou původních zubů. Jsou vyrobeny z keramiky a nasadí se na zub, který je buďto silně poškozený nebo dokonce mrtvý. Keramika je skvělý materiál, protože se skvěle podobá skutečné zubní sklovině a je velmi odolný vůči opotřebení. Dokáže navíc imitovat přirozený lesk a barvu zubů, nikdo tak nepozná, že nejsou originální.

Keramické korunky versus jiné typy korunek

Jistě se ptáte, proč byste měli zvolit právě keramické korunky, když existuje i řada dalších typů. Je to tak. Zuby můžeme také například pokrýt korunkami kovokeramickými nebo celoplastovými. Keramické korunky ale mají jednu zásadní výhodu - mají vynikající estetické vlastnosti. To znamená, že vypadají velmi přirozeně a jsou prakticky k nerozeznání od pravých zubů.

Proces výroby a nasazení keramických korunek

Proces výroby a nasazení keramických korunek je jistě zajímavý pro všechny, kdo uvažují o tomto typu zubní náhrady. První krok je ošetření postiženého zubu. Ten se vyčistí a zredukuje na malé torzo, které poslouží jako základ pro korunku. Poté se vytvoří precizní otisk, podle kterého se korunka vyrobí. Jakmile je korunka hotová, připevní se na připravené torzo zubu pomocí zvláštní lepidla. Celý proces je relativně rychlý a může být dokončen během jedné návštěvy u zubaře.

Jak dlouho vydrží keramické korunky?

Teď se dostávám k hlavní pointě celého článku - jak dlouho toto zubní řešení vydrží? Keramické korunky jsou poměrně novým fenoménem, takže dlouhodobá data jsou omezená. Nicméně odhady hovoří o životnosti mezi 10 a 20 lety. To samozřejmě záleží na řadě faktorů, včetně kvality péče a zdravotního stavu pacienta.

Péče o keramické korunky

Dobrou zprávou je, že péče o keramické korunky není výrazně náročnější než péče o pravé zuby. Je důležité pravidelně je čistit kartáčkem a zubní pastou, a pokud je to možné, používajte zubní nit nebo mezizubní kartáčky. Rovněž je důležité pravidelně navštěvovat zubaře a doufat, že nebude potřeba žádné opravy.

Moje osobní zkušenost s keramickými korunkami

S povolením vaší zvědavosti se podělím o svou osobní zkušenost s keramickými korunkami. To je ta část, kdy s 40% pravděpodobností přijde nějaký osobní příběh. No nic, tak tedy jdu na to. Před pár lety jsem se rozhodla podstoupit tento proces a nechala si nasadit keramické korunky. Bylo to převážně z estetických důvodů, protože jsem chtěla mít opět krásný úsměv. Jsem maximálně spokojená. I přes to, že to nebyla zrovna levná investice, tak nyní, kdy je to za mnou, mohu říci, že stálo to za to. Na úvod jsem se trochu obávala, ale dnes, po několika letech, si je vůbec neuvědomuji. Jsou prostě součástí mě.

Pokud patříte mezi ty, kteří uvažují o tomto řešení, tak já vám keramické korunky jednoznačně doporučuji. Jsou to skvělé společnice na celý život a vy se budete smát se sebevědomím jako nikdy předtím.