Jak dlouho bolí zub po nasazení korunky?

Jak dlouho bolí zub po nasazení korunky? lis, 18 2023

Zavedení korunky: Proč to bolí?

Nikdo z nás nechce zažít ten pocit, kdy nám bolí zub po násazení korunky. Jak taková bolest proběhne, jak dlouho trvá a co s ní dělat jsou otázky, které vás asi trápí. A mám pro vás dobrou zprávu, odpovědi na všechny tyto otázky se nacházejí právě tady v tomto článku. Chřipkou a zubní bolestí prošel asi každý z nás. Vzhledem k těmto zkušenostem jsem se rozhodl odpovědět na některé otázky, které vás mučí. A vím, jak to bolí. Ještě nedávno mi nasadili novou korunku a prvních pár dní bylo opravdu nepříjemných. Ale neodsuzujte mě dvakrát, jsem jen člověk a zuby mám tak jako vy.

Akutní a Pacientův první týden s korunkou

Po zákroku je třeba s ustupujícími ústními anestetikami počítat s jistým diskomfortem. Inu, moje rada pro všechny novopečené "korunáče" je jednoduchá: Po návštěvě zubaře si připravte relaxační večer v pohodlí domova, ideálně s nějakým dobrým filmem. Kdyby jste věděli, kolik filmů jsem si zažil během svých zubních záležitostí.... U akutní bolesti je dobré navštívit zubaře, aby zkontroloval korunku a vyloučil jakékoliv komplikace. Ale tím se zdaleka ještě nevyčerpaly všechny možné příčiny bolesti zubů po nasazení korunky. Naše tělo je složitá mašina a jeho reakce na zásahy nemusí být vždy takové, jaké bychom si přáli.

Změny citlivosti a zvykání si na nový zub

Poté, co mi byla nasazena korunka, jsem zpočátku cítil jistý rezavý pocit v daném zubu. Ne že by bolest přímo vyzařovala, ale zub mi byl citlivý na teplotní rozdíly. Bolest může být také způsobena tím, že je zub nový a odlišný od předchozích zubů a je nutné si na něj zvyknout. A k tomu je zapotřebí času. Proto je nesmírně důležité dát si čas na to, abyste se s novou korunkou sžili. Proto vám doporučuji, pokud máte možnost, věnovat i následující dny po návštěvě zubaře věnování sebe sama. Třeba jsem měl na večeři místo horké polévky něco studeného a zdržovat se drhnutí zubů. Přece jen jde o zuby a zubní kartáček je jejich nejlepší kamarád.

Co s bolestí?

Utrpení způsobené bolestí je lepší neznámat. Pokud se vám však bolest stává nezvládnutelnou, máte několik možností, jak jí čelit. Můžete si vzít bolest lék, jako je ibuprofen, který zmírňuje nejen bolest, ale i otok a zánět. Vždy je ale dobré se poradit se svým lékařem nebo lékárníkem o tom, který lék je pro vás ten pravý. Je také dobrým nápadem držet se stravy, která nezatěžuje vaše zuby a dásně. Jak si asi tušíte, já jsem velkým zastáncem dobrého jídla, mám dokonce několik kníh o vaření, které se zabývají zrovna tímto tématem. Takže když jsem se potýkal s bolestí po nasazení korunky, do kuchyně jsem si vůbec nevlezl.

Jak zvládnout bolest zubu a nezbláznit se

Můžu vás ujistit, že není nic horšího než bolest zubů. My, co jsme to zažili, to víme. Řekl bych, že bolest zubů je něco, co vám opravdu zkazí den. Ať už jdete na nákup, do práce nebo se vypravíte na vycházku se psem, bolest zubu vám bude stále připomínat, že v ústech něco není v pořádku. Jsem přesvědčen, že není nic horšího než začít den s amatérským dabingem a bolestí zubů. A trust me, dělal jsem obě tyto věci. A jak zvládnout bolest zubu a nezbláznit se? No, myslím, že hlavně je potřeba mít trpělivost a doufat, že bolest zubů po nasazení korunky brzy odezní.

Před zapomenutou bolestí: Co všechno je ještě důležité vědět?

To nejlepší na zubní bolesti, pokud lze mluvit o nějakém 'neklepším', je to, že až bolest skončí, člověk si ji rychle zapomene. Je to jako když se něco opravdu povede a pak rychle zapomenete, jak to bylo těžké a otravné. Takže pokud právě procházíte něčím podobným, pamatujte, že jakmile to skončí, zase si budete moct užívat života naplno a bez bolesti. Bolest zubů po nasazení korunky je něco, co si žádný člověk nevybral. Je to něco, co se prostě stane. Ale díky moderní medicíně a zručným rukám našich zubařů máme možnost toto utrpení minimálně zmírnit, ne-li úplně odstranit!