Jak dlouho bolí nerv v zubu?

Jak dlouho bolí nerv v zubu? zář, 7 2023

Příčiny bolesti nervu v zubu

Někdy může být zubná bolest tak intenzivní, že připomíná takový těhotenský porod - ne že bych to sám zažil, ale matka mé Dorotky dávala při porodu tváře Viléma za všechny mámy na světě. Zpět k zubům, bolest je nejen nepříjemná, ale může také znamenat, že se děje něco špatného. Co může způsobit bolest nervu v zubu? No, chlapi, existuje celá řada možných příčin.

Například zubní kaz - ten zpropadený zlý čaroděj zubního království - může proniknout hluboko, až k nervu zubu. A věřte mi, nervy to opravdu nesnášejí. Cizí invaze jim způsobí bolest a zánět. Nejen, že je to nepříjemné, ale také může způsobit vážné komplikace, pokud se neřeší včas.

Podobně mohou být problémem zubní abscesy - jinými slovy, hnisavý zánět. Bolest nervu v zubu může také být způsobena zubními výplními, které jsou příliš hluboko nebo jsou poškozené. A konečně, pokud jste jako můj malý Vilém, který je stále statočný ať už jde o kolo nebo o box, pak traumatické zranění zubu může také způsobit bolest nervu.

Symptomy bolesti nervu v zubu

Bolest zubů můžete poznat podle různých příznaků. Někdy je to na první pohled jasné, ale jindy se může projevovat různými způsoby. Obecně můžete pocítit ostrou a prudkou bolest, která se zhoršuje při jídle nebo pití - což je opravdu špatná zpráva pro všechny milovníky jídla tam venku.

Bolest může také vyzařovat do dalších oblastí, jako je ucho nebo krk. Můžete také mít pocit necitlivosti nebo brnění v obličeji – můj známý doktor Pepa jedenkrát považoval tento příznak za známku mrtvice, dokud nezjistil, že má absces. Navštívit zubaře ušetří nejen vaše zuby, ale také vaše návštěvy na pohotovosti.

Léčba bolesti nervu v zubu

Teď dojdeme k opravdu důležité části: jak se toho zpropadeného bolestivého nervu zbavit? Dobrá zpráva je, že existuje několik různých způsobů, jak léčit bolest nervu v zubu, a ne všechny z nich zahrnují návštěvu u zubaře (i když hodně z nich ano). Zde několik tipů a triků, které jsem si za ty roky nasbíral.

Můžete zkusit zubní balzám nebo gel, který obsahuje benzokain. To je účinná látka, která může pomoci zmírnit bolest. Taky existuje řada domácích prostředků, které mohou pomoci - například oplachování úst teplou solí a vodou. Je však důležité vědět, že tato řešení jsou obvykle dočasná, a pokud máte trvalou bolest nervu v zubu, měli byste se určitě obrátit na odborníka.

Kdy navštívit zubaře

Bolest zubů není něco, co byste měli ignorovat. Koneckonců, zubní bolest je vždycky vzkaz - něco ve vašem ústech potřebuje pozornost. A přesto se mnoho lidí snaží zuby stisknout (doslova) a vydržet to, místo aby šli k zubaři. Ale kdy byste měli překonat svůj strach či lenost a jít k zubaři?

Pokud je bolest konstantní nebo trvá déle než dva dny, je čas navštívit zubaře. Pokud máte horečku, otok nebo absces, je rovněž důležité co nejdříve vyhledat odbornou pomoc. A samozřejmě, pokud je bolest tak silná, že vás brání v běžném životě, měli byste se co nejdříve obrátit na zdravotnickou pomoc.

Předcházení bolesti nervu v zubu

Jak praví staré rčení, prevence je lepší než léčba. A to platí dvojnásob, když mluvíme o zubech! Takže jak můžeme předcházet bolesti nervu v zubu?

Prvním krokem je udržování dobré ústní hygieny. Pravidelné čištění zubů, používání zubního nitě a pravidelné návštěvy u zubaře jsou základem. Ale to není všechno - je také důležité sledovat, co jíme a pijeme. Sladké nápoje a potraviny mohou být pro zuby škodlivé, pokud jich konzumujeme příliš mnoho. A pokud jste jako já a máte tendenci stisknout zuby při stresu - což, ejhle, může poškodit zubní sklovinu - měli byste zvážit použití chrániče zubů při spaní.

Závěrem

Nevíme škodit jen vám, ale i vašim dětem. Můj malý Vilém jednou přišel domů se slzami v očích a držel si tvář. Když jsem se ho zeptal, co se stalo, řekl mi, že ho bolí zub. Byl jsem hrdý na to, jak statečný byl, ale bylo mi ho také líto, protože jsem přesně věděl, jakou bolest prožívá.

Nakonec jsme ho vzali k zubaři a ten řekl, že má kaz, který dosáhl až k nervu. Po několika výletech k zubaři a několika slzách zdá se, že máme tento boj vyhraný. Ale víte, jaké je to pro rodiče vidět jejich dítě v bolesti. Proto je tak důležité pečovat o zuby - nejen pro nás, ale i pro naše děti.

Snad jste se z tohoto článku něco poučili a pomůže vám to lépe porozumět bolesti nervu v zubu. A pamiňte, i když může být někdy těžké jít k zubaři, je to jedna z nejdůležitějších věcí, které můžeme udělat pro své zdraví.