Domácí metody pro odstranění černého zubního kamene

Domácí metody pro odstranění černého zubního kamene srp, 23 2023

Důležitost odstranění zubního kamene

Někdy mi moje pes Míla připomene, jak důležité je pečovat o své zuby. Sedíme tam, mazlíme se, hrajeme si, a pak Míla zevne a já se podívám na její zářivě bílé zoubky. My lidé, na druhou stranu, musíme pracovat na tom, aby naše zuby zůstaly bílé a zdravé. A to zahrnuje i boj proti černému zubnímu kameni.

Černý zubní kámen je opravdu nepřítel zdravých a bílých zubů. Formuje se na zubech ze zbytků jídla a bakterií, které se v průběhu času mineralizují. Pokud ho nenecháte ošetřit, může způsobit závažné zdravotní problémy, jako je zánět dásní, ztráta zubů a dokonce i srdeční choroby. Ale nebojte se, existují způsoby, jak se tohoto nepřítele zbavit. A právě o některých metodách, které můžete použít doma, si povíme dnes.

Citrusové plody: Přirození nepřátelé zubního kamene

Možná jste slyšeli, že citrusové plody mohou pomoci bojovat proti zubnímu kameni. Je to pravda! Citrusové plody, jako je citron nebo pomeranč, obsahují kyseliny, které mohou pomoci rozpustit zubní kámen. Ale pozor, je třeba se vyvarovat častému a přímému kontaktu citronové šťávy s vašimi zuby, protože by mohl poškodit vaši sklovinu. Můžete ale například vypít sklenici vody s citronem a následně si vyčistit zuby.

Jedlá soda: Univerzální pomocník

Dalším pomocníkem v boji proti černému zubnímu kameni je jedlá soda. Jedná se o běžnou surovinu, kterou můžete najít ve vaší kuchyni. Jedlá soda je velmi účinná při odstranění plaku a zubního kamene díky jejím abrazivním vlastnostem. Můžete ji smíchat s vaší oblíbenou zubní pastou a aplikovat přímo na zuby při čištění. Nebo si můžete připravit směs jedlé sody a vody a použít ji jako ústní vodu.

Jablečný ocet: Nejen v kuchyni

Ať už máte rádi nebo nemáte rádi chuť jablečného octa, měli byste vědět, že je to další účinný zbraň v boji proti zubnímu kameni. Jablečný ocet obsahuje kyseliny, které pomáhají rozpouštět zubní kámen, a navíc obsahuje vitamíny a minerály, které jsou pro naše zdraví dobré. Můžete ho použít tak, že si ráno a večer vypláchnete ústa směsí vody a jablečného octa (1 část octa na 3 části vody).

Mátový čaj: Víc než jen relaxant

Čaj z máty peprné je skvělý pro uvolnění a zklidnění. Ale víte, že mátový čaj může také pomoci při odstraňování zubního kamene? Pravidelné kloktání mátovým čajem pomáhá odstraňovat bakterie z úst a tím i zamezit tvorbě zubního kamene. Navíc, mátový čaj pomáhá zklidnit citlivé dásně a přináší úlevu v případě zánětu.

Zubní nit a mezizubní kartáčky: Nezbytné nástroje

Nechci nikoho šokovat, ale čím méně plaku máte na zubech, tím menší je šance na vznik zubního kamene. A jak se zbavit plaku? Klasickým čištěním zubů odstraňujeme pouze část plaku a zubních bakterií. Pro kompletní čištění je třeba využít zubní nit nebo mezizubní kartáčky, které nás dokáží zbavit až 30% plaku navíc.

Profesionální péče: Někdy je nutná

Navzdory všem těmto domácím metodám, je někdy nutná profesionální péče zubního lékaře. Zubní kámen je totiž ve své podstatě už mineralizovaný plak a jeho odstranění může být obtížné bez profesionálního zařízení a odborného dohledu. Takže ačkoliv jsem zastáncem domácího odstraňování zubního kamene, chci zdůraznit, že pravidelné návštěvy u zubního lékaře by neměly být opomíjeny.

Konec konců, pečovat o naše zuby je důležité pro celkové zdraví. A jak říkám vždy, když Míla zevne a já se podívám na její zářivé zuby: "Měli bychom se učit od našich čtyřnohých přátel." Jinými slovy, měli bychom si více vážit našich zubů a pečovat o ně tak, jako by to byla naše práce. Protože ve skutečnosti... je to naše práce.