Proč černá zub?

Proč černá zub? zář, 27 2023

Proč se objevuje černá zub?

Tak vypadá, že v dnešní době, kdy je dostupných tolik různých nástrojů pro ústní hygienu a prevenci, by se neměla objevovat žádná černá zub. Přesto se to děje - a já jsem to zažila na vlastní kůži. Ehm, pardon, na vlastní zub. Je to trochu zvláštní a nepříjemné. Myslím, že jsem táhla krátkou slámu, co se zdraví zubů týče, ale to mě nijak neodradilo od toho, abych se ponořila do světa stomatologie a začala pátrat po odpovědích. Takže odpověď na otázku, proč černá zub, není tak jednoduchá, jak by se mohlo zdát.

Co přesně způsobuje černou barvu zubů?

Začneme tedy tam, kde všechno začíná: Co přesně způsobuje černou barvu zubů? Myslím, že je důležité zdůraznit, že různé příčiny vedou k různým typech zbarvení. Může jít o vnější zbarvení, což je způsobené vlivem různých látek, jako je káva, čaj, tabák nebo víno, které se ukládají na povrch zubu. Ale může jít také o vnitřní zbarvení, které je důsledkem změn v samotné struktuře zubu. A pak tu máme ještě černé skvrny, což je signálem, že na zubu se usazují bakterie a vzniká zubní kaz. O tom ale více později.

Proč jsou některé zuby černé a jiné ne?

Další otázka, kterou jsem si položila, byla, proč jsou některé zuby černé a jiné ne? Je to trochu záhada, ale fakt je, že existují určité faktory, které zvyšují riziko, že se na zubech zformuje černý povlak. Jedním z těchto faktorů je kouření. Kouření nejen způsobuje skvrny na zubech, ale také zvyšuje riziko zubního kazu. Dalším je pití kávy nebo čaje. Mně třeba svůj první černý zub zařídila ta pravidelná ranní kávička. A pak tu máme ještě špatnou ústní hygienu. Pokud nečistíte své zuby pravidelně a řádně, bakterie se na nich začnou usazovat, což může vést k zbarvení zubů.

Jak se dá černý zub vyřešit?

No a samozřejmě, že byste chtěli vědět, jak se dá černý zub vyřešit. Věřte mi, to byla také první otázka, kterou jsem si položila, když jsem si poprvé všimla té své černé skvrny na zubu. Samozřejmě, že existuje několik možných řešení pro tento problém. První je zlepšení ústní hygieny. Pokud čistíte své zuby pravidelně a správně, můžete mnoho problémů předejít ještě předtím, než se vůbec objeví. Další je bělení zubů. Toto je možnost pro ty, kteří mají skvrny na zubech způsobené vnějšími faktory, jako je kouření nebo konzumace určitých potravin a nápojů. A pak tu máme ještě zubní výplně a korunky. Tyto metody se používají v případě, že černá barva zubu je způsobena vnitřními faktory, jako je například zubní kaz. Ale o tom už víc v další sekci.

Kdy je na čase navštívit zubaře?

Takže kdy je na čase navštívit zubaře? Jakmile si všimnete jakékoli změny v barvě svých zubů, měli byste to brát vážně. Černý zub nemusí být jen kosmetický problém, může být i signálem pro vážnější zdravotní potíže, jako je například zubní kaz. Pokud si všimnete, že někteří vaši zuby začali měnit barvu, měli byste si co nejrychleji sjednat schůzku se svým zubařem. Sám vám pak doporučí, jaké kroky máte podniknout dál.

A to je všechno, co jsem při svém pátrání zjistila. Černý zub může být znepokojivý, ale vždy existuje řešení. A nezapomeňte, že prevence je vždy lepší než léčba. Takže si pořádně čistěte zuby a navštěvujte pravidelně svého zubaře. A když už budete pít tu svou ranní kávu, tak si vzpomeňte na mě a můj černý zub.