Druhy zubních korunek a jejich výhody: Kompletní průvodce

Druhy zubních korunek a jejich výhody: Kompletní průvodce pro, 31 2023

Úvod do světa zubních korunek

Začneme se tedy nejdříve trochu obecně. Zubní korunky jsou takoví ti malí neslavní hrdinové ústní hygieny. Stejně jako ty nejlepší kamarády si je člověk nejvíc váží, když potřebuje pomoc, aneb když náš zub utrpí poškození nebo když jeho estetická stránka není úplně na výši. V takovém okamžiku zubní korunka přichází na scénu jako oblíbený superhrdina v plášti - no dobře, spíše ve skvěle padnoucím bílém plášti, který vypadá jako zub. A tam se to pak začne hemžit různými typy a materiály, od klasické keramiky, přes kombinované materiály, až po ty nejmodernější řešení s názvy, které znejistí nejednoho pacienta v zubním křesle.

Zatímco já – omlouvám se za skromnost – mám jako povolání blogování a většinu dnů trávím tvořením obsahu pro vás, moji milí čtenáři, moje drahá Jitka se pasuje ve světě stomatologie. A víte, co je na tom nejlepší? Právě díky ní se dostávám k těm nejzajímavějším informacím ze světa zubů. Takže pokud máte chuť zjistit, jaké poklady na poli zubních korunek můžeme objevit, pořádně se usaďte.

Co to vlastně zubní korunka je?

Nastal čas na malou anatomickou přednášku. Zubní korunka, to není žádný královský poklad, přátelé. Je to protetická náhrada původního zubu, která se naším rozbředlým zubům nasazuje na hlavu a dává jim nový život. A víte co? Pracuje se tu s takovou přesností, že by se vedle toho stavění Eiffelovky dalo zastydět. A vyrábí se to z nejrůznějších materiálů - některé korunky jsou tak pevné, že kdyby byly chrániče pro superhrdiny, nikdo by nezaznamenal žádné rozbité štíty ani prasklé kostýmy.

Vzpomínám na doby, kdy jsem si myslel, že zubní korunka je něco jako ta pravá na hlavě královny, jen trochu méně bling-bling. Ale nechte se mnou opustit tento omyl! Zubní koruny jsou spíše jako záchranný tým, co se vrací na místo činu, aby zachránil, co se zachránit dá. A když se někdy tak zostra utkávají s plomby v boji o záchranu zubního království, je to jako epický souboj ve filmu, kde každá postava má svůj osud a důvod, proč bojovat.

Různé typy materiálů zubních korunek

Pojďme si říct narovinu, bez omáčky - zubní korunky jsou teď víc trendy, než kdy dříve. A hlavně, mají víc stylů, co se týče materiálu, než šatní skříň špičkového modelu před módou přehlídkou. Nejprve tu máme keramické korunky, jež jsou tak krásně bílé, že pomalu ale jistě začínají konkurovat frakovým košilím v hollywoodských filmech.

Dále tu máme zlaté korunky, které nejsou jen tak pro každého. Ano, čtete správně, zlato! Nejenže to vypadá hodně cool, ale zlato má i skvělé vlastnosti, pokud jde o odolnost. Možná sem tam slyšíme nějaké ty příběhy o rapperovi s celozlatým úsměvem, ale u nás se to tak často nevidí. Rozhodně to ale patří mezi moje oblíbené témata při večerním procházení internetového vesmíru.

A co teprve ty porcelánové? Ty jsou jako královna plesu, na níž si každý oko vypíchne. Mají totiž tu vlastnost, že krásně imitují přirozený zub, a jejich estetika je prostě na úrovni. Pak jsou tu kombinované korunky, co slučují několik materiálů, a vy si při tom říkáte: "To je ale vědeckofantastický mix!"

Pak se můžeme setkat i s kovokeramickými korunkami, co vám dají to nejlepší z obou světů - metalovou pevnost a keramický švih. A nesmím opomenout ani celokeramické zubní korunky, ty jsou pro zuby jako nejmodernější ekologický dům s minimální spotřebou energie - prostě špička. Někdy si připadám jako zubařský sommelier, co popisuje nejnovější vzorky korunek jako lahodné ročníky vína.

Porcelán versus keramika: souboj titánů

Máte chuť na souboj titanů? No, tak tady máme porcelánové proti keramickým korunkám. Jako v ringu se střetávají dva šampioni, kdy obě mají své fanoušky a své plusy a mínusy. Porcelánové korunky jsou tak trochu jako ti ľachtaní módní návrháři, kteří navrhují ty nejlepší šaty na Oscarové ceremonie.

Mají vysoce estetický výsledek a zdá se, že svým způsobem dokážou vyčarovat hollywoodský úsměv na tváři každého, kdo si pro ně do zubařské praxe odskočí. Když už mluvíme o keramice, není to ten druh, co mícháte do květináčů, ani to, čím vyplňujete čas na hrnčířském kruhu. Ceramic is the new black, řekl bych. Jsou pevné, odolné a vydrží hrát první housle v ústní symfonii po dlouhá léta.

Ale jak to tak bývá, každá mince má dvě strany. Porcelán má sklon se občas pokrýt prasklinami, jako staré dobré cesty po mrazivé zimě. A keramika, přestože je pevná jako skalní útes, taky není zcela nepropustná pro barviva. Takže ti, co rádi popíjejí věčně černou kávu, nebo si libují v lahodném červeném víně, by měli brát na vědomí, že i tato materiálová diva má svá 'ale'...

Vliv materiálu korunky na její funkčnost a trvanlivost

Teď ale přichází otázka, co opravdu lidem vrtá hlavou - jaký vliv má materiál korunky na její funkčnost a trvanlivost? Je to trochu jako když vybíráte auto. Budete chtít, aby vám dobře sloužilo, vypadalo skvěle a hlavně, aby vám neodešlo předčasně do zubního nebe. Jitka mi po jedné romantické večeři sdělovala, že zlaté korunky jsou jak ten american muscle car – nestárnoucí klasika, oblíbená pro svou dlouhověkost a odolnost.

Na druhou stranu keramické korunky, ty jsou jako ten sportovní auto s nízkými emisemi – moderní, vypadají skvěle, ale někdy se s nimi můžeme setkat s menšími technickými problémy. Důležité je, aby korunka seděla jak ulitá, stejně jako ten nejlepší oblek nebo šaty na míru, protože jakákoliv nepřesnost může vést k bakteriálnímu mezizubnímu večírku, který vás bude bolet hlava ještě dýl než po novoroční oslavě.

A co trvanlivost? Ta se u zubních korunek odvíjí od řady faktorů, od zdatnosti zubaře až po to, jak dobře si svou korunku hlídáte. Když se totiž na korunku díváte jako na poklad, který potřebuje vaši péči, můžete s ní dosáhnout dlouholetého sňatku bez potřeby separace. A přesně tak k tomu Jitka přistupuje – jako by každá korunka byla speciálním případem, který si zaslouží pozornost a respekt. A když jsem už jednou při jedné z těch romantických večerí zvedl skleničku na zdraví našich zoubků, připadal jsem si hanebně povrchní, ale současně jsem si uvědomil, jak moc je důležité dbát na to, co máme v puse.

Výběr korunky: Individualita na prvním místě

Výběr správné korunky je jako najít tu nejlepší kávu v městě – chce to trochu srovnání a degustace, než objevíte svou oblíbenou chuť. Já osobně si pamatuju, jak jsem poprvé s Jitkou vybíral korunku. Byl jsem tak trochu v šoku v kolika variantách to mohu dostat. Keramická? Kombinovaná? Zlato?! Teda ne že bych měl něco proti, ale trochu jsem tápal v tomto zlatem zářícím balíku možností.

A co jsem od Jitky pochopil, každý pacient je originál, a tak by měla být i jeho korunka – na míru šitá jako Armani oblek přímo pro jejich úsměv. Pokud máte třeba sklon k alergiím, sáhněte raději po hypoalergenních variantách. Jste-li na tom finančně trochu hůře, možná se podíváme po něčem cenově dostupnějším. Ale v případě, že si můžete dovolit luxus, vezměte to zlato! Nebo alespoň ty stylové keramické korunky, které vám nasadí hvězdy jako opravdovou korunu.

Individualita, to je koneckonců to, co nás odlišuje od ostatních, a to se týká i našich zubů. A věřte mi, já jsem ten poslední, kdo by někomu radil, aby při výběru korunek šel s davem. Když už tak chodím na kontrolu k Jitce, vždy se snažím názorně ukázat, že i když jde o zdánlivě drobnosti, je to přece jen něco, co vám může zpříjemnit den stejně jako ten první šálek oblíbené kávy ráno. A to je myslím to, co nám všem chybí – trochu té úcty ke své individualitě a specifickým potřebám.

Údržba a péče o zubní korunky

Pokud by byla pé