Prevence a léčba

  • zánětu dásní a tzv. paradentózy
  • prevence zubního kazu

Na povrch skloviny zubů člověku sedá téměř ihned po vyčištění zubů zubní povlak – plak. Měkká lepivá vrstva, ve které je velké množství mikroorganismů. Tuto vrstvu je třeba vyčistit mechanicky, protože pokud zůstane ležet na zubu v oblasti dásně, mikroorganismy způsobí zánět. Dáseň, která je v zánětu, je červená, oteklá a krvácí.

Zánět dásní je rozšířené onemocnění měkké tkáně, které můžeme vidět už u dětí. Lze velice snadno vyléčit pouhou úpravou domácí ústní hygieny.

Pokud zánět dásní, neboli gingivitidu neléčíme, propukne tzv. paradentóza neboli parodontitida. Bakterie se posouvají níže směrem ke kořeni zubu a následuje různý stupeň destrukce kosti. Měkký zubní povlak zmineralizuje na velice tuhý zubní kámen – nad i pod oteklou a krvácející dásní. V nejtěžsím případě kost z velké části chybí a zub se viklá a často sám vypadává.

Prevence zánětu dásní je velice jednoduchá – dentální hygienistka vyleští zuby, čímž odstraní plak i z mezizubních prostor a ukáže vhodné pomůcky a techniky čištění zubů.

Paradentózu neboli parodontitidu jde v počátečních fázích možné také zastavit. Dentální hygienistka odstraní plak, pigmentace a zubní kámen z povrchu korunky i kořene zubu, a ukáže vhodné pomůcky a techniky čištění zubů.

Často je zde důležitá spolupráce s parodontologem – zubním lékařem, který se zabývá další léčbou parodontitidy (např.doplnění kosti, hloubkové čištění zubního kamene apod.).

Zubní povlak – plak – hraje obrovskou roli i v prevenci zubního kazu. Čistý zub nemůže onemocnět. Proto je důležité odstranit tento povlak, velmi často ulpívající i na zubním kameni, profesionálním čištěním u dentální hygienistky. Úprava techniky čištění zubů a doplnění pomůcek pro domácí ústní hygienu je důležitá v prevenci zubního kazu stejně, jako výživové poradenství hygienistky, které vede ke zdravým zubům bez kazů nebo snížení počtu nově vzniklých kazů zubů.

Prevence je velice nenáročná, bezbolestná a levná…a tak proč máme zkažené zuby, trpíme záněty dásní a zuby vypadávají?!

A navíc, nesmíme zapomenout, že přítomnost už pouhého zánětu dásní znamená značnou infekci pro celé tělo. Kaz je také infekční onemocnění.

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací zde. rozumím